Archive for the ‘Blog’ Category:

Myšlenka: Kulturní morfické pole

January 10th, 2015 / No Comments » / by lib

Existuje-li kulturní morfické pole, pak pouhým odlišením se od okolí člověk snižuje infromační entropii tohoto pole a vlastně tak vytváří kulturu.

Konformismem strukturu tohoto pole vyhlazuje a kulturu naopak konzumuje.

Otázky k přípravě na půst

December 11th, 2013 / No Comments » / by lib

Protože se chystám na dlouhodobější půst, přečetl jsem si knihu herbalisty Stephena H. Buhnera “The Transformational Power of Fasting“:

book-fasting

Kromě obecných rad, popisu mechanismu půstu, přípravné diety a dalších užitečných informací, je zde výčet důležitých otázek, které by si měl člověk před i během půstu pokládat. Jsou důležité proto, že během půstu dochází k transformaci na všech úrovních (fyzické, emoční, duchovní). Každá transformace obsahuje období zmatku, kdy člověk neví, proč se do toho vlastně pouštěl, a má největší nutkání půst přerušit a vrátit se ke starým návykům (nejen stravovacím). Aby tímhle obdobím zmatku úspěšně prošel, potřebuje mít kompas – když si odpovíte na následující otázky, získáte ono potřebné nasměrování. To může být světlem na konci tunelu v době půstu.

Read more…

Šafráno-kokosová polévka se špenátem

September 28th, 2013 / No Comments » / by lib

Včera jsem si udělal naprosto úžasnou polévku z knihy “Kuchařka podle jógy” od Bettiny Matthaeio a Anny Trökes. Poprvé jsem při vaření použil šafrán (dokonce v BIO kvalitě) a musím říct, že toto koření jsem si ihned zamiloval.

Recept pro 2 osoby:

 • 350g moučných varných brambor
 • 1/4 l zeleninového vývaru
 • 1 špetka šafránu
 • 150g listového špenátu
 • 10g čerstvého zázvoru
 • 1 šalotka
 • 200ml kokosové vody
 • 100ml kokosového mléka (z plechovky)
 • sůl
 • černý pepř čerstvě mletý
 • kajenský pepř
 • 1-2 ČL limetkové šťávy
 • 2 ČL oleje

Porce cca 250 kcal, 8g bílkovin, 7g tuku, 41g sacharidů.

1

Brambory oloupejte, omyjte a nakrájejte na stejně velké kousky. Spolu s vývarem přiveďte k varu a vařte asi 20 min. Mezitím v hmoždíři rozmělněte vlákna šafránu, smíchejte s 2 PL teplé vody a nechejte odstát. Špenát pořádně omyjte, odstraňte žilky, větší listy trochu natrhejte. Zázvor a šalotku oloupejte, obojí nakrájejte na kostičky.

2

Brambory ve vývaru rozmixujte. Přidejte kokosovou vodu, kokosové mléko a směs šafránu a na mírném ohni nechejte vařit 4-6 minut. Dochuťte solí, pepřem, kajenským pepřem a limetkovou šťávou.

3

Rozpalte olej, šalotku na něm nechejte zesklovatět. Přidejte zázvor a poduste asi 1-2 minuty. Přidejte mokrý špenát a nechejte asi 3 minuty povadnout. Dobře vymačkejte a osolte, dejte do polévky a nechejte asi minutu probublat.

Poznámky

Neměl jsem doma vše, tak jsem dělal trochu jednodušší variantu, například místo vývaru jsem dal jen vodu s trochou Podravky (jo vím – hrozná zhovadilost), na kokosovou vodu jsem se také vykašlal a použil místo toho více kokos. mléka. Špenát jsem měl k obědu, tak jsem jen osmahnul zázvor a přihodil do polévky. Pepř jsem použil jen černý. Brambory jsem po uvaření nemixoval, ale jen rozšťouchal ve vodě. Ale i tak byla polévka luxusní.

Desetitýdenní Očistná dieta

September 8th, 2013 / No Comments » / by lib

Tento post ještě upravím, prozatím sem píšu jen klíčové technické informace.

Desetitýdenní očistná dieta podle Stephena Buhnera z knihy The Transformational Power of Fasting je navržená jako příprava na období půstu. Po této dietě se přechází na pití šťáv a poté na vlastní půst o vodě (o délce 4-10 dní, záleží na každém jedinci a jeho zkušenostech, jakou dobu si předem nastaví). Z půstu se vrací zase na šťávy a pak na tuto dietu. Nejdůležitější je tuto dietu po půstu dodržovat alespoň tolik dní, kolik dní probíhal půst.

Pravidla diety

 1. Pijte 4-6 sklenic vody denně (voda kvalitní, minimálně filtrovaná, rozhodně ne z PET lahve nebo přímo z kouhoutku)
 2. Vyřaďte mléčné produkty, vajíčka a sladkosti.
 3. Obiloviny jezte pouze celozrnné, bio fazole, lehce spařená bio zelenina, bio ovoce, minimum masa.
 4. Na vaření používejte pouze olivový olej, nejvýše 2 lžíce denně. Nepoužívat máslo ani margarín.
 5. Pijte hodně čerstvých zeleninových a ovocných šťáv.
 6. Nesolte. Ostatní koření je OK, pro slanou chuť použijte sojovou nebo tamari omáčku.
 7. Nepijte žádné nápoje obsahující kofein, s výjimkou zeleného čaje. V případě, že jste zarytí kafaři, přejděte na černý čaj, pak na zelený během 1-2 týdnů.
 8. Ovoce jezte před ostatním jídlem a samotné. Tráví se rychle a pokud je snědeno po jiném jídle, stojí v žaludku a může způsobit plynatost.
 9. Nejezte žádná smažená jídla.
 10. Zvažte pití “zelené šťávy” každé ráno. Příklady zelených šťáv jsou uvedeny níže (doplním).

Olej: Na vaření pouze olivový. Pro přímou konzumaci je výborný lněný olej pro svůj vysoký obsah omega-3 (nebo konopný olej, pozn. překl.).

Zálivky: Ocet smíchaný s bylinkami, šampaňské, víno nebo ovocné octy – možno doplnit lněným olejem dle chuti.

Koření: Jakékoli kromě soli.

Nápoje: Voda filtrovaná nebo pramenitá. Nepít destilovanou vodu. Vyhnout se džusům z koncentrátu. Bylinkové čaje, zejména zázvorový, mátový a heřmánkový.

Maso: Mořské ryby, předně studenovodní ryby (mají zdravější tuk, pozn. překl.). Drůbež z venkovního chovu, která nepožila léčiva. Výborná jsou divoká masa jako zvěřina, samozřejmě pokud jsou z bio farem. Maso jíme nejvýš jedenkrát až dvakrát týdně.

Poznámka: Losos je téměř vždy chován v mořských ohradách, požívají urychlovače růstu a maso obsahuje barviva a antibiotika. Proto je lépe se lososům vyhnout, nebo sehnat divokého lososa či sumce.

Chléb: Pouze klíčkový chléb.

Vaření: Používat nádobí pouze z nerez oceli, glazované nebo z kameniny (jinými slovy žádný teflon,  pozn. překl.).

Slazení: Používat čistý javorový sirup. Javorový sirup obsahuje důležité složky, na kterých je možné dlouho vyžít – téměř všechny nezbytné vitamíny a minerály.

Příklad denního jídelníčku

Snídaně: (1) Bylinkový čaj, ovesná kaše s rozinkami (nesířené!) a javorovým sirupem. (2) Ovocný salát. (3) Zelená šťáva z prášku nebo čerstvá.

Oběd: Zeleninová polévka, klíčkový chléb nebo rýže a spařená zelenina s tamari.

Večeře: (1) Spařená nebo dušená zelenina, obilovina dle vlastního výběru, salád s bylinkovým octem. (2) Spařený losos s koprem a limetkou; spařený chřest; salát s cukrovým hráškem a ředkvičkou.

Mantra

March 4th, 2013 / 2 Comments » / by lib

Nemusíš se cítit špatně v žádný okamžik v životě.

Opravdu? Tohle mi poslední dobou přijde jako důležitá mantra, zvlášť v různých stresových situacích. Člověk si řekne: “No jo, ale co když je na mě ta úřednice nepříjemná?” … Fajn – ale – musíš se cítit kvůli tomu zle? Nemusíš, to je přece tvoje rozhodnutí. “No jo, ale co když mě bude považovat za ignoranta a já se budu cítit provinile?” … Fajn – ale – musíš se cítit jako ignorant? Nemusíš, to je opět tvé rozhodnutí… Atd. atd.

Pro mě docela zásadní je automatická myšlenka “Teď se musíš cítit provinile, jinak se nepoučíš a budeš ignorant.” – pořád nějak nevím jak se s tím vypořádat, ale ono poučení nepřichází nikdy z pocitu viny, hanby, strachu co bude atd.

U jiných lidí budou asi ty důvody proč se musí nějak cítit různé. Podrobnější rozbor nabídl Shirzad Chamine v knize Positive Intelligence, kde mluví o devíti sabotérech v naší mysli.

Zatím mi pomáhá na výše zmíněnou automatickou myšlenku jednoduchá odpověď: “no a co?” No tak budu ignorant, no a co? Dostaví se zase odpověď, že takto se nepoučím, budu všem pro smích, ničeho v životě nedosáhnu a nebudu vědět proč… Ale je to pravda?

To poučení zjevně nepřichází skrze nepříjemné pocity, ale skrze naprosto bezbarvé události, na které zase můžu nějak reagovat. Můžu si dát každý den Fetuccine alfedo a ignorovat nepříjemný pocit, že mi to neprospívá. Pak se dostaví ony důsledky (neříkám negativní – prostě důsledky). Na základě těchto důsledků můžu odvodit že jedení těstovin s tučnou omáčkou ve velkém má vliv na mou váhu a něco s tím udělat. Hle, necítil jsem se špatně a přesto jsem nebyl ignorant. Jak je to možné?

Protože přesně k tomuhle je racionální mysl.

Takže nenechme se ovládat emocemi, ovládejme emoce – je to příjemnější :-)

 

 

 

 

 

 

Podnikatelská frustrace

February 22nd, 2013 / No Comments » / by lib

Tento měsíc neprodala ani jedna licence ani jednoho mého produktu.

Opravdu mě to štve – stojí to takové extrémní množství práce, dá se říct že nemám skoro žádný život kvůli práci a tak za to chci aspoň ty peníze… abych si mohl cestovat, pořídit si různé věci, hezky se oblíct, zajít si do restaurace a podobně.

Jenže když nejsou ani ty peníze, tak proč potom takhle makat? Není lépe vzdát se hmotných věcí a odjet někam do ášramu? Nebo sázet stromy v Africe?

Jasně, podnikám v tom, co mě baví. Tedy alespoň teoreticky by mě to mělo bavit… ale není to pravda. Baví mě vymýšlet algoritmy, implementovat zajímavé funkce a vylepšovat existující produkty, které se prodávají. Rád zkoumám různé věci a píšu o tom. Jenže v podnikání je tolik režije, že nakonec dělám jen ty režijní věci a na samotné programování mi nezbyde čas.

Řeším jen chyby, u počítače musím trávit celé dny (a noci) a pro ostatní jsem ještě považovaný na “pouhého” ajťáka/nerda, což mi vůbec nelichotí. Kdybych byl totiž ajťak, tak sedím v nějaké nadnárodní korporaci a beru šedesát tisíc měsíčně. Já místo toho pracuju s desetkrát větším nasazením a nemám nic.

Mojí motivací je svoboda v práci a dělat, co mě baví – a když se nenaplňuje ani jedno, tak aspoň peníze. Práce mi svobodu bere, protože je tak náročná a má takové požadavky, že nemám v hlavě místo pro jiné aktivity. Svobodu nemám taky proto, že nemám stálý příjem. Jeden měsíc nic nevydělám, ale stát po mně stejně chce zaplatit – kde na to mám vzít se neptá. Stát má stálý příjem. Takhle se to dělá :-/

 

Jsem z toho opravdu frustrovaný. Člověk se neskutečně dře, dává do toho úplně všechno (technické znalosti, veškerý svůj čas a talent, vše co se naučil) a nic z toho vlastně nemá. Jen podlomené zdraví, kruhy pod očima a kulatá záda. A okolí navíc práci neocení.

Loni jsem slavil úspěch, že už nedlužím žádné peníze. A teď už zase musím dlužit, protože nemám ze své práce žádný příjem.

Vadí mi to, vadí mi jaký je systém a že člověk musí obětovat i zdraví a skoro se upracovat k smrti, jen aby ukázal světu jakýsi produkt a měl malinkou šanci že možná uspěje. Musí se pak ještě snažit, aby jim to podstrčil skoro až pod nos na zlatém tácu, a stejně se většinou jen zašklebí a jdou dál.

Informací přibývá, produktů a firem taky a lidi už nemají čas věnovat pozornost kde čemu. Všichni podnikatelé nemůžou být výjimeční a na výsluní. Jen těch pár vyvolených co se prodere dopředu – ostatní ať si zbankrotují.

 

Pořád mi něco říká, že takhle by to nemělo fungovat, že něco je špatně.

Když se bavím s lidmi přímo, tak vše jako zázrakem funguje. Doporučím jim nějakou akci a jdou tam se mnou. Věnujeme pozornost společným věcem a je to fajn. Pomalu uvažuju jestli prostě nepracovat v nějaké malé komunitě, kde je ta práce vidět a ostatní to ocení. Třeba kadeřník si vytvoří klientelu a má stálý příjem – nebo majitel restaurace. Ne tak vývojář, který do svého produktu vrazil léta a léta práce :-(

Možná bych se měl spíš snažit o svět, kde může uspět i normální zdravý člověk, co není workholik a nemá štěstí. Nikoli se přidávat do té šílené vřavy a snažit se řvát silněji než ostatní…

Plány do konce roku 2012

September 16th, 2012 / No Comments » / by lib

Jak se venku pomalu ochlazuje, dochází mi, že se blíží podzim, zima a s ní konec roku.

Stanovil jsem si několik úkolů, které se mi snad do konce roku podaří splnit.

Osvědčilo se mi na začátku tohoto roku sepsat si tzv. “MASTER PLAN 2012“, co je seznam hlavních milníků, které chci tento rok zdolat. Dosud bylo zajímavé pozorovat, jak se tento seznam v průběhu roku přetvářel a nabíral určitý kurz. Nyní ho opět upravuji:

Pořídit si notebook

Chtěl bych si po letech pořídit nový notebook. Ten co mám, už je docela stařičký – je to subnotebook Lenovo ThinkPad x61. Chtěl bych zas po dlouhé době něco výkonného s větším displejem (14″). Po rozvahách mi vyšel jako nejvhodnější kandidát Lenovo ThinkPad T430. Stačil by nejnižší model s procesorem Intel Core i5 a GPU Intel HD Graphics 4000. I v této konfiguraci lze totiž spustit simulátor létání X-Plane 10, který si velmi toužím vyzkoušet.

Také jsem si do kanceláře přesunul veškerý hardware z domů, takže doma můžu pracovat jen na tom malém 12″ NTB, který se rád zahřívá. Větší NTB by mi umožnil alespoň doma obstojně psát či prohlížet webové stránky, pro něž je XGA rozlišení již pasé.

Takže nejnižší model T430, s jedním SSD diskem (stačí 80 GB) a klasickým diskem přes UltraBay. Tohle řešení má výhodu obou světů (SSD pro aplikace a klasický HDD pro data). Toto všechno vyjde na něco přes 30 000 Kč, které nemám a bojím se, že do konce roku nemám ani šanci je naspořit :((

Vydat novou WinForms komponentu na ComponentOwl.com

Toto už je otázka nejvýše dvou týdnů, takže tento úkol si brzy odškrtnu, i když je kolem něj celkem dost práce a desítky podúkolů.

Snad nový produkt přinese větší návštěvnost a objednávky.

Vylepšit a zpropagovat Panosphere

Letos jsem vydal program pro automatické skládání panoramatických snímků Panosphere.

Ve své první verzi ještě nevykresluje dokonale bezešvá panoramata, ale to je způsobeno jen nepříliš kvalitním renderováním, takže tento nedostatek ještě před větší propagací hodlám odstranit.

Dále se pokusím tuto aplikaci zpropagovat a snad přinese nějaký zájem.

 Vydat technické články

Letos jsem napsal poměrně obsáhlý článek o lineární a nelineární metodě nejmenších čtverců (spojitá optimalizace) i s ukázkovou implementací. Je velká škoda, že se válí u mě na disku, místo aby generoval návštěvnost na webu. Snad během příštího týdne se dočká vydání. Naštěstí u článků je otázka vydání jen pár klepnutí myší…

Plánuji ještě do konce roku napsat a vydat nějaké další články, ale nevím, zda to stihnu.

Vydat Imaging Shop

Ano! Toto dítko bude dost těžké zprovoznit do vydatelného stavu, ale pokud se do něj se svým spolupracovníkem opřeme, tak… nebudu předjímat nic, protože Imaging Shop je stále příliš velká neznámá.

Vydat grafické komponenty

Tento software mám též hotový, ale nemohu jej vydat, protože nemám napsanou dokumentaci, příklady použití a vůbec nějaký návod pro uživatele, aby jej vůbec mohl použít.

Pokusím  se ale udělat alespoň demo aplikaci s pár příklady, kterou vydám samostatně a vyřeším nacenění. Potom udělám stránky na web, kde budou komponenty k mání po kontaktování nás. Když si někdo tímto způsobem (před)objedná komponentu, budu mu ji moct poskytnout s konzultacemi a urychleně ji pro něj připravit – za ty tísíce dolarů stojí přerušit na chvíli aktuální práci a prioritizovat tento produkt.

Nová trasa běhání

June 4th, 2012 / No Comments » / by lib

Dneškem je to pátý týden co se chodím denně proběhnout (kromě víkendů). Na mapě níže je červeně zakreslená první trasa, kterou jsem běhal a zeleně nová trasa. Nevím jestli je ta nová delší, ale každopádně se lépe běhá (povlovnější kopec). Časem třeba tu červenou a zelenou spojím :-)

mapa

První úspěchy v novém roce

January 9th, 2012 / Comments Off / by lib

Tento rok jsem našlápnul docela hezky, tak se musím samozřejmě pochlubit :-)

Jóga

Loni v prosinci jsme s kamarádem přestali chodit na kurz tantrajógy sdružení Rezonance, neboď nemáme důvěru v tamního “gurua” Gregoriana Bivolaru, jež po nás chtěl fotky ve spodním prádle pro “vyhodnocení aury” a následného zpřístupnění rozšířeného kurzu tantry (ehm). Vzhledem k informacím o zneužívání dívek které jsou v souvislosti s tímto člověkem na internetu, jsme se rozhodli se na ten kurz vykašlat (i když tam vyučují jinak zajímavé a hodnotné věci).

Místo toho jsem začal každé ráno cvičit jógu (rišikéšskou sérii) podle knížky André van Lysebetha (Jóga: Učím se jógu) – knížku doporučuji. Knih napsal několik a tak se dají znalosti samozřejmě rozšiřovat.

Tanec

Loni jsem absolvoval začátečnický kurz tance Zouk a letos bych mohl s kamarádem pokračovat mírně pokročilými. Snad bude mít partnerka do páru ještě čas.

Couchsurfing

Loni jsem couchsurfingu nic moc nedal, tak letos si seženu konečně nafukovací matraci a dá-li peněženka i skutečný gauč, na kterém se dá spát. Poslal jsem validační příspěvek do USA, tak čekám na pohlednici a budu konečně důvěryhodným členem s třetím stupněm validace.

Plánujeme také jet s kamarádkou a jejím přítelem na jaře na měsíc vlakem po Evropě, tak službu asi hodně využijeme.

Plány a organizace času

Neuskutečněné velké plány z loňska se přesunují do letošního roku – je to samozřejmě cesta – či snad puť – na Kostariku, naučení se španělštiny, fotokurz, naučení se hry na piáno a také masérský kurz. Je toho ještě více, vše jsem si napsal do seznamu a vybírám si vždycky pár věcí na které se nyní zaměřím.

Inspiroval jsem se kamarádem a asi si zavedu denní checklist, který vyplním – prostý seznam rutinních činností, kde vždy na konci dne zaškrtnu jeslti jsem ji splnil. Jedinou povinnou rutinou bude vyplnit checklist a to i kdybych nic jiného ten den neměl udělat…

Balení, FREE HUGS

Koupil jsem si knížku Tomáše Baránka: Jak sbalit ženu 2.0. Loni jsem balení, oslovování … zkrátka pickupu věnoval akorát dvě větší akce: jednak to byl zátah na brněnské hudební kluby a diskotéky, potom Line Game (oslovování na ulici s kamarády) a pak ještě jeden oslovovací výlet s kamarádem.  Letos zkusím udělat další krůčky s parťákem Adamem, který projevil zájem rozvíjet se v této oblasti. Navrhnu mu jít na ulici a asi bych začal kampaní FREE HUGS, protože je to altruistické (po nikom nic nechci, jen rozdávat radost a lásku :-) ) a je to trénink onoho pozitivního přístupu ke vztahům a taky otrkání se. Docela se toho bojím, takže to bude jistě transformativní záležitost :-)

Smoothie “Snow Leopard”

October 22nd, 2011 / Comments Off / by lib

Snow Leopard Smoothie

Snow Leopard Smoothie

Další dobrůtka, co se zrodila z potřeby spotřebovat zbytky :-)

 • 5 dobře vyzrálých banánů
 • pořádný trs růžových hroznů
 • 4 kiwi

Hrozny vypeckujeme a kiwi vydlabeme. Vše umixujeme dohromady.