Mantra

Nemusíš se cítit špatně v žádný okamžik v životě.

Opravdu? Tohle mi poslední dobou přijde jako důležitá mantra, zvlášť v různých stresových situacích. Člověk si řekne: “No jo, ale co když je na mě ta úřednice nepříjemná?” … Fajn – ale – musíš se cítit kvůli tomu zle? Nemusíš, to je přece tvoje rozhodnutí. “No jo, ale co když mě bude považovat za ignoranta a já se budu cítit provinile?” … Fajn – ale – musíš se cítit jako ignorant? Nemusíš, to je opět tvé rozhodnutí… Atd. atd.

Pro mě docela zásadní je automatická myšlenka “Teď se musíš cítit provinile, jinak se nepoučíš a budeš ignorant.” – pořád nějak nevím jak se s tím vypořádat, ale ono poučení nepřichází nikdy z pocitu viny, hanby, strachu co bude atd.

U jiných lidí budou asi ty důvody proč se musí nějak cítit různé. Podrobnější rozbor nabídl Shirzad Chamine v knize Positive Intelligence, kde mluví o devíti sabotérech v naší mysli.

Zatím mi pomáhá na výše zmíněnou automatickou myšlenku jednoduchá odpověď: “no a co?” No tak budu ignorant, no a co? Dostaví se zase odpověď, že takto se nepoučím, budu všem pro smích, ničeho v životě nedosáhnu a nebudu vědět proč… Ale je to pravda?

To poučení zjevně nepřichází skrze nepříjemné pocity, ale skrze naprosto bezbarvé události, na které zase můžu nějak reagovat. Můžu si dát každý den Fetuccine alfedo a ignorovat nepříjemný pocit, že mi to neprospívá. Pak se dostaví ony důsledky (neříkám negativní – prostě důsledky). Na základě těchto důsledků můžu odvodit že jedení těstovin s tučnou omáčkou ve velkém má vliv na mou váhu a něco s tím udělat. Hle, necítil jsem se špatně a přesto jsem nebyl ignorant. Jak je to možné?

Protože přesně k tomuhle je racionální mysl.

Takže nenechme se ovládat emocemi, ovládejme emoce – je to příjemnější :-)

 

 

 

 

 

 

This entry was posted on Monday, March 4th, 2013 at 01:33 and is filed under Blog. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 Responses to “Mantra”

Jirka March 4th, 2013 at 11:41

Je to přesně jak říkáš.

Šťěně se nepoučí, když mu majitel nevymáchá čumák v loužičce, ale lidé jsou racionální bytosti co si čumák máchat v negativních emocí nepotřebují. Je potřeba si ty emoce přiznat, ale pak je můžeme nechat být a rozplynout.

Naopak bych řekl, že když člověk prožívá silné emoce, je pro něj mnohem těžší aby se choval nějak racionálně a tudíž poučil se.

Tereza March 6th, 2013 at 10:47

Hezky napsáno..:) ale s tou poslední větou až tak úplně nesouhlasím, někdy je příjemné poddat se emocím ;)

Leave a Reply