Střední Amerika + USA – inspirace a plán cesty

Cestu do Ameriky jsem měl v hledáčku už hezkých pár let. Taky jsem kdysi hledal nějaké místo, kde je tropický deštný les, přitom pláže, třeba ještě sopky a jeskyně a zkrátka “vše v jednom”. A pokud možno se tam mluví trochu anglicky. Kostarika tohle všechno nabízí. Kromě toho, že je zde rozmanitá fauna a klima, přístup ke dvěma oceánům a dvěma světadílům, sopky, jeskyně, hory, nížiny, je tu spousta možností jak trávit volný čas (lodging, retreat centra, serfování, hiking…). Později jsem zjistil, že země má dlouhou demokratickou historii, rozpustila svou armádu a je na prvním místě v HPI (Happy Planet Index). Zkrátka takové Švýcarsko střední Ameriky.

Na rozdíl od Švýcarska však její doménou není zlato, ale káva, která sem kdysi byla dovezena (jeden z hlavních zdrojů příjmů). Název Costa Rica (“bohaté pobřeží”) získala údajně od Kryštofa Kolumba, kterého zde vítali lidé se zlatými šperky, takže jej zasáhla vidina bohatství (jež se ukázala lichou). Přesto myslím platí příslovečné nomen omen.

Před půl rokem mě jeden zákazník (dělám vývoj software na zakázku a konzultace) pozval na návštěvu do Cape Cannaveral (Florida) a také jsem objevil kalifornský festival Sat Nam v Joshua Tree, protože mě zajímá jóga a tantra. Tím se mi postupně začal rýsovat plán jakési větší cesty. Když jsem se díval na okolí těchto míst, načrtnul jsem si zhruba plán cesty (viz níže).

Nemám nijak velký rozpočet, takže to bude spíš nízkonákladová cesta (rozuměj – žádný Ritz a vychlazené šampaňské). Na druhou stranu ale nehodlám spát pod celtou a jezdit jen stopem. Vidím to na hostely, případně ubytování přes AirBnb. Doufám, že cestou udělám nějakou práci na notebooku, tak se nevrátím úplně švorcovej.

Plán cesty

2015-03-13-map

Hlavní body cesty (v časovém pořádí) jsou tyto:

San José, Costa Rica – přiletím sem do hlavního města a mám zde první kontakt přes Couchsurfing (doufám, že mě za dovezenou Becherovku pohostí :-)); poptám se na možnosti výletů a najdu si další bod.

Nicoya – oblast na straně Pacifiku, odtud se jezdí na populární Canopy Tour v přírodní rezervaci Monteverde

Parque Nacional Volcán Arenal – je tu krásné jezero a sopka, technicky činná, i když od roku 2010 jen občas pustí páru

Po tomto okruhu mířím zpět do San José a odlétám.

Orlando, Florida – zde se setkám s Robertem a pojedeme k němu na Cape Cannaveral, kde se budu pohybovat pár nocí; pak se vrátím do Orlanda na letiště

Palm Springs, California – město, které je blízko mé festivalové destinaci – strávím tu jen jednu noc, pak je to asi 30 minut do Joshua Tree

Joshua Tree – městečko u stejnojmenného národního parku, zde budu pět dní na festivalu Sat Nam Fest West (indická hudba, kundalini jóga, zpěv, tanec, dobré jídlo, fajn lidi) – doufám že budu taky “extatically epically amazingly blissed out”, jak popsala své dojmy jedna slečna z promo videa :)

Dále se podívám na nějaké město či města západního pobřeží: Los Angeles, Las Vegas, San Francisco… ještě vůbec nevím.

Detroit, Michigan – návštěva druhého zákazníka

New York, New York – poslední město, Američan by nejspíš řekl “last but not least”, což je naprostá pravda, protože NY samotnému se hodlám pořádně věnovat a budu na to mít nejeden týden. Samozřejmě se chci projet tamním metrem, vidět Times Square, Central Park a samozřejmě všechny ty známé čtvrtě z filmů (teda kromě těch temných s gangy :D ).

Začátkem června mi to pak letí přes Island do Bruselu, tak navštívím známého (opět pracovně) a následně hurá do Prahy – návštěva přátel – a hurá do Brna.

 

This entry was posted on Monday, March 9th, 2015 at 00:15 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply