Přílet do San José

Právě jsem dorazil do San José v Kostarice. Okamžitě na mě dýchlo vlhké a horké tropické počasí, úžasný vzduch prosycený novými exotickými vůněmi (když nepočítám výfuky aut a autobusů, kterých je v San José samozřejmě mraky). První dojem byl pohádkový, přece jen je to zcela jiný svět.

Pochopitelně přišel kulturní šok – přechody pro chodce tady neexistují (někde jsou namalované, ale lidi stejně přechází všude), prostě se lidé pouštějí do silnice a to i v hustých křižovatkách. Používání klaksonu je naprosto běžné. Všude miliarda obchodů a obchůdků, vše se mísí a je neskutečně různorodé – na první pohled to působí jako džungle, ale pod tím je určitý rytmus nebo zvyky, které jsem ještě nenasál.

Zmohl jsem se teda jen na jedinou fotku, protože v době kdy jsem dorazil bylo město neuvěřitelně rušné:

20150318-03Plán byl jasný: najít nejbližší cajéro automático (rozuměj bankomat) a vybrat si místní měnu: colónes. Vybral jsem si 24 000 C a poté zjistil že taxík stojí 22 000 C a normální jídlo tak 3 000 C. Takže jsem samozřejmě brzo vybíral zas :-) Další krok byl sehnat místní SIMku s přístupem na internet, což nebyl takový problém s pomocí taxíkáře. První jídlo jsem si dal pollo z rýže a fazolí a něčeho co vypadalo jako opečené brambory – ale byly to teda prďácky sladké brambory, než jsem zjistil, že to jsou opečené banány :)

S využitím místního taxi, busu a GPSky jsem se dostal ke svému hostiteli Markovi (je to Polák, co tu pracuje a vlastní místní restauraci). Dal jsem si sprchu, napustil si u něj filtrovanou vodu a teď odpočívám a píšu. Marek má moc pěkný prostorný dům, s takovou otevřenou architekturou, moc se mi lto líbí. Pobíhají tu dětičky, koukají na kreslené filmy a blbnou, zlobí, vztekají se a tak. Dětstká španělština je roztomilá :) Rozumím ale jen jednotlivým slovům: “cuanto, sí, por qué, úno…” Teď doopravdy lituju že jsem se španělštině nevěnoval víc…

20150317-04

Tohle byl nejdelší den v mém životě, protože jsem vstával v 3:50 ráno ve Frankfurtu a od té doby cestuju napříč časovými pásmy – v cílové destinaci jsem si přetočil hodinky o 6 hodin zpátky (Central American Time), takže den vesele pokračuje – ale musím říct, že už mám dost – je oficiálně večer už i tady a mně se klíží víčka – myslím že dneska budu spát jak miminko. Ještě si musím dobít elektroniku.

Jinak s Condor Airlines jsem naprosto spokojený – jejich Economy class byla naprosto v pohodě a pohodlná. Hlavně proto, že nám museli přesunout let, takže noc jsem trávil v letištním hotelu, samozřjemě na náklady Condoru včetně plné penze – a musím říct, že hotel to byl dost slušný (Steingenberger Airport Hotel):

20150318-01

Jako omluvu jsme měli některé prémiové služby mimo rámec Economy class, jako třeba pivko na palubě, přístup ke všem filmům na palubě a tak. Milé.

Nicméně moc jsem toho nenaspal, protože nad ránem už se jelo zpátky na terminál. Letiště ve Frankfurtu je takové malé město s vlastní dopravou. Takže na příslušnou Gate se šlo s půlhodinovým předtihem.

20150318-02

No jdu si dopít svou první místní Kostarickou kávu, co mi uvařila Markova manželka, narozdíl od Marka rodilá Kostaričanka. Káva je tu par excellence, pokud je ve vývozové kvalitě. Jinak ji údajně dost přeslazují. Je tu ilegální pěstovat cokoli jiného než Arabicu (nejspíš aby se zabránilo míchání/pančování s méně ušlechtilými odrůdami jako třeba Gigantica).

Tak jdu vstřebávat první dojmy a zítra udělám nějaké fotky v okolí San José a budu si hledat ubytko. Další plán je dostat se k pacifiku a blíže k biologické rezervaci Monteverde (tropický deštný les) – na to se těším jak malej.

This entry was posted on Wednesday, March 18th, 2015 at 02:49 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 Responses to “Přílet do San José”

Adéla March 18th, 2015 at 09:57

Jediný legální taxíky jsou ty červený se žlutým trojúhelníkem na boku. Musíš si stále hlídat taxametr. Cena za první kilometr je 530C a za každý další najetý km je to 465C. I kdybys jel z jednoho konce San José na druhý – třeba ze Santa Any do San Diega, tak to je 26 km a cesta by tě stále 12 620C. Takže tě první den sprostě okradli – dej si na to bacha, jinak ti nezbyde na USA.

Adéla March 18th, 2015 at 10:14

Teď jsem zjistila, kolik je to v přepočtu na naše koruny – tak to je ještě dobrý. :-) To tě nemusí moc štvát. Jinak deník úžasnej! Moc se těším na pokračování! A hodně foť!!

Marek May 25th, 2015 at 03:15

Taxík opravdu šíleně předražený, v Kostarice jsou sice dražší než ve zbytku Střední Ameriky, ale pořád je to dost levné. Bezpochyby Vás obrali.

lib May 25th, 2015 at 13:46

Byl to “letištní taxík” a tyhle jsou prý obvykle dražší jak normální. Měl jsem si předem zjistit spojení a jet busem, případně alespoň zjistit obvyklou taxu – přece jen ta cena byla po dohodě předem. No to jsou všechno zkušenosti :)

Leave a Reply