Centrum San José, příjezd do Jacó

Příjemně jsem dospal svůj několikahodinový “jet lag”. Teda když nepočítám několik bodnutí od komára, kdy to poslední do oka mě vzbudilo :D … Komára jsem lovil čtvrt hodiny a nakonec se nastříkal repelentem, což pomohlo víc než se ohánět polštářem.

V tomto domečku v městské části San Pedro jsem strávil první noc:

20150318-01Den jsem začal procházkou po městě. Kromě vražedných řidičů (v průvodci skutečně psali “homicidal drivers”) není moc čeho se bát, snad jen asi metrových odvodňovacích kanálů,  do kterých se dá dost dobře zahučet. Jak jsem se blížil k centru, pomalu se zvětšovaly budovy a také ruch města.

20150318-02

Znovu na mě dopadla ta různorodost. Máte třeba obchod s luxusními kabelkami a před výlohou stojí chlápek prodávající hrušky z lepenkové krabice, případně přímo na rušné křižovatce. Kromě ovoce se prodává všechno možné – třeba ovladače k televizi (rozložené hezky přímo na ulici). V samotném centru (Parque Central, Plaza de la Democracia) to bylo moc pěkné, až ikonické, ale to jsou oproti zbytku města opravdu jen výjimky:

20150318-03

Navštívil jsem muzeum předkolumbovského zlata (Museo de Oro Precolombino), kde mají nevídané zlaté exponáty (soudě podle tloušťky pancéře trezoru). Součástí byla galerie kostarických umělců. Některá díla mě zajuala (najdi na obrázku dvojšroubovici DNA):

20150318-04

Zde je zmiňované zlato. Jak jsem psal dříve, Costa Rica znamená “bohaté pobřeží”, protože Kolumbus spatřil indiány nesoucí zlato. Ve skutečnosti zde indiáni zvládali akorát vyřezávání korálků a zlato získávali obchodem patrně z oblasti dnešní Kolumbie. Metalurgie se zde začala rozvíjet, ale skončila s příjezdem španělských konkvistadorů.

20150318-05

No dosti dějepisu, však víte jako to bylo…

20150318-10

Ačkoli je v San José ještě pár atrakcí a rozlehlý park (původně letiště zrušené po 2. sv. válce), už jsem s rušným městem skoncoval a jedu do přírody. Zamířil jsem na profláklou meku serfařů, Playa de Jacó. Sehnal jsem slušný pokoj s klimatizací a wi-fi. Není to super levné, ale velmi levné v porovnání s hotely blízko pláže. A taky ta klima fakt přišla vhod – po dnešku ze mě fakt lilo a už mě bolela hlava od slunce – asi začnu nosit klobouk. Jediná levnější alternativa byly tzv. cabinas, což jsou takové chatky, kde si zamknete věci a jdete si na pláž. Já jsem ale závislej na wáj fáj, aspoň kvůli psaní tohoto blogu. Dostal jsem pěknou mapku s přehledem všech možných pobavení a rozptýlení, které Jacó nabízí (většinou teda nic pro mě):

20150318-11

Je tu určitá míra prostituce a drog. Mně nabízeli trávu a kokain. Ale jinak je to tu prý bezpečné i v noci. No myslím, že kdybych chtěl na nějakou párty dnes, tak bych si musel šňupnout, protože jsem po dnešku fakt utahanej – no zítra je taky den a moře nikam neuteče.

Jinak na Kostarice je hezké, že i když cestujete sami, nikdy nespíte sami. Dnes jsem například ulovil ve sprše tohoto švábíka střední velikosti:

20150318-12

Ještě záběr na Jacó Lodge, kde dnes spím (doufám, že se mi podaří v nějaké rezervaci spatřit skutečného tukana, zatím jsem viděl jen papoušky):

20150318-13

Chtěl jsem udělat fotku západu slunce nad pacifikem, ale už jsem to nestihl. Jsme blíže rovníku, takže se taky stmívá dost rychle. Na pláž jsem se zkoušel dostat ještě za tmy s čelovkou, ale třikrát jsem špatně odbočil a k tomu mě jednou obklopilo pár štěkajících psů, když jsem se dostal na sídliště místních – takže to radši nechám na zítra :) Ráno si užiju koupání v Tichém oceánu a odpoledne pocestuju jižněji do městečka Quépos. Podle doporučení mého prvního hostitele jsou tamní pláže ještě hezčí než profláklé (a podle mě i dost komerční) Jacó. Kromě toho je tam národní park (konečně budou pořádné fotky!). Strávím tam tři noci, tak bude čas na pláž, les i nějaký ten noční život.

This entry was posted on Thursday, March 19th, 2015 at 04:29 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply