Joshua Tree National Park, California

Po skončení festivalu jsem zůstal v městečku Joshua Tree. Je opravdu maličké, centurm tvoří všeho všudy pár kaváren, dvě benzínky a pár obchodů – zbytek jsou domy a domky usedlíků. Lidé sem jezdí buď na hudební festivaly nebo kvůli národnímu parku.

00

Ubytoval jsem se u spisovatele Kena Leeka (a jeho dvou psů), který mi za pár piv nabídl návštěvu Geological Trail, což je jedna ze stezek vedoucích parkem. Vastnil novou Toytou s náhonem na všechny čtyři, takže s kamenitým-písčitým terénem jsme se vypořádali vcelku hravě:

Park je pustina a zase pustina. A je obrovský. Jakmile jste uvnitř, můžete se klidne ztratit a týdny nepotkat žíváčka. Ideální místo pro meditaci. A je tu ticho. Vydrápali jsme se na jeden větší šutr (asi dvacetimetrový) a kromě slabého větříku jakobychom byli zavření ve vakuové nádobě – naprosté ticho. Ken mi říkal, jak sem pojede v létě až tu opravdu nikdo nebude (protože bude nesnesitelné vedro, jak bude v klidu mimo lidi a jejich uřvané ratolesti a jak si užije hvězdnou noční oblohu):

Park je oblíbeným místem pro horolezce. Kameny jsou ošlehané větry (doslova) a velmi drsné – není problém se vydrápat na skoro kolmou stěnu. Odměnou je nádherný výhled:

01

Takto vypadá onen šutrák, kterých je v parku plno. Některé poskytují stín nebo dokonce přístřešek:

02

Veškerá vegetace vypadá takto:

03

Panoramatický výhled na park Joshua Tree:

04

Pár záběrů městečka:

05

06

07

Ken má domek těsně pod kopci, kde je vstup do parku. Nicméně nejbližší obchod je 15 minut autem. Začínám si pomaly zvykat na zdejší měřítka.

08

Vrtalo mi hlavou, kdo zde vlastně žije a proč. Můj hostitel bydlel v San Diegu, ale chtěl mít psy a bydet v domku, což je v dotyčném městě drahé – tak se přestěhoval sem – má své psy, má prostor a klid – já bych takhle bydlet nemohl, přece jen poušť není můj šálek čaje.

Zde je ještě výhled na město od kopců:

09

Jinak můj hostitel je autorem “transgresivní fikce”. Fascinují ho delikventni a devianti a rád o nich píše. Kdybych byl seznámen s jeho tvorbou, asi bych si dvakrát rozmyslel zda u něho přespat :D

Jeho první kniha z r. 2012 se dá přeložit jako: “Původy zhnusení, sebenenávisi a nepřtelství.”

booklet1

Druhá z r. 2014 je pak vyvrcholením téhož námětu:

booklet2

Po třech nocích zde jsem využil místní autobusové společnosti MBTA a dopravil se za sedm dolarů až do Palm Springs. Cestou jsem se pokochal větrnou elektrárnou čítající desítky a desítky turbín:

11

Přestup se konal na zastávce u letiště, takže jsem si ranní čekání na přípoj zkrátil luxusním zeleným čajem – sice ze Starbucks, ale byl báječný, to se jim musí nechat!

12Následovala jízda autobusem Amtraku do L.A. a dále vlakem do San Diega, pokračování příště…

This entry was posted on Tuesday, April 21st, 2015 at 10:55 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply