San Diego, California

Autobusem Amtraku jsem se po pár hodinách jízdy dostal na železniční stanici Fullerton v L.A. Železnice lemuje západní pobřeží a dá se po ní dostat ze San Diega na jihu až do Santa Barbary na severu. Zde právě přijíždí souprava:

01

Po chvíli jízdy ve velmi příjemném a klimatizovaném vagónu jsem pochopil, proč se vlaku říká “Pacific Surfliner”. Ten totiž skutečně cestuje těsně při pobřeží a místy máte pocit, že snad jedete přímo po pláži:

02

Chvílemi jsme míjeli opalující se osoby, které seděly jen deset metrů od kolejiště a zacpávaly si uši kvůli lokomotivní siréně. Musel jsem vyfotit i kousek okénka jako důkaz, že pláž je takříkajíc na dosah ruky:

03

Pochopitelně nechybí plážová zastávka – Solana Beach:

04

V San Diegu jsem využil celkem pohodové MHDčko a ubytoval se v klidné čtvrti “Old Town” u architekta Paula. Tady je typický obrázek křižovatky na předměstí:

05

Většinu dní jsem pracoval, ale jeden den jsem si dal pauzu a vydal se do vlastního města. Mimochodem, je libo citronek?

06

Po chvíli křižování ulic se mi konečně naskytl výhled na centrum San Diega:

07

Na Pine Street jsem potkal palmu rostoucí vedle borovice – roste tu prostě obojí – pořád se mám co učit:

08

Přes suché koryto říčky vedl pěkný závěsný most – malá vzpomínka na Kostariku :)

09

Další lávku jsem podešel po přírodní pěšině – nemůžu uvěřit, že jsem na půli cesty do centra s mrakodrapy:

10

Jedno z přistávajících letadel na San Diego International. Takže ta dálnice co jsem podcházel nebyla dálnice, ale runway, hle – další překvapení :)

11

Tak a jsem na 1st Avenue – tato vede přímo do srdce města:

12

Objaly mě stíny mrakodrapů a já se zmenšil na drobného chodce v downtown. Mají tu tramvajovou linku – místní MHD čítající ještě flotilu autobusů je cele vyvedeno v červené barvě:

13

Horton Plaza:

14

Prošel jsem se po malebné historické čtvrti Gaslamp Quarter. Mířil jsem do přístavu a o tom, že opouštím historické jádro mě informovalo toto návěští. Za ním se nachází Convention Center (výstavní hala):

15

Pohled na výstavní halu – tuto dlouhou budovu je třeba obejít, za ní už je pobřeží:

16

Ohládnutí za Gaslamp Quarter:

17

A jsem v přístavu. Kotví tu spousta jachet. Tahle “baby” nemohla uniknout mému objektivu – když už máte pořádnou jachtu, chce to i vrtulníček a jednu menší jachtu dovnitř :)

18

Přístav a mrakodrapy v pozadí:

19

Na pobřeží jsou pěkné parky, naučná stezka a rybářské molo. Vzhledem k tomu, že v San Diegu je základna amerického námořnictva, dost často tu lze z blízka pozorovat proplouvající fregaty, bitevníky i letadlové lodě. Měl jsem to štěstí zahlédnout jednu z těch menších:

20

Za doprovodu remorkéru podplouvá most – teď mi došlo proč je v centrální části zdvižený – bylo to právě kvůli těmto lodím :) Samozřejmě nemohlo chybět patriotické mávání vojákům, jehož jsem se symbolicky zůčastnil.

21

Na pobřeží je pěkná vesnička s výmluvným názvem Seaport Village. Jedná se o koncentrát obchůdků a restaurací, zejména s rybími specialitami:

22

Cenová nabídka mě však nezaujala, takže jsem se rozhodl najíst ve městě. Tedy zpátky mezi mrakodrapy:

23

Cestou z města už mě dost bolely nohy, nachodil jsem pěkných pár mil (rozuměj, kilometrů :)). Přesto jsem aspoň zavadil o obrovský Balboa Park, tady je jeho severozápadní cíp:

24

Park je tříkilometrový čtverec, ve kterém je umístěna ZOO, historické budovy, golfová hříště a spousta dalších atrakcí. Bohužel mě pracovní vytížení mi už nedovolilo navštívit tento park. Snad jindy. Město je opravdu krásné a příjemné – rozhodně úleva po dnech strávených v poušti.

A propos, do pouště se zase vracím, snad už naposled. Tentokrát to bude Nevada a můžete třikrát hádat, které město – myslím že uhádnout tonebude problém :)

This entry was posted on Thursday, April 23rd, 2015 at 10:17 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply