Valley of Fire State Park, Nevada

Po příletu do Vegas jsem jsem si brousil zuby na návštěvu Grand Canyonu, kam se podnikají dokonce lety vrtulníkem přímo z Vegas. Nicméně – dostal jsem se k mnohem levnější alternativě a to dovudenní spolujízdě do národního parku Zion a okolí (Bryce Canyon). Bohužel nám počasí nepřálo a po třech týdnech přišel do Zionu vydatný liják a v Bryce Canyonu dokonce sněžilo. Vydali jsme se proto do bližšího parku Valley of Fire:

00Park tvoří spektakulární formace z červeného pískovce (red sandstone). Díky oxidům železa vypadá park jako marsovská krajina. Skutečně jsem se tu cítil jako na jiné planetě.

01

Zajímavostí v parku jsou takzvané petroglyfy, což jsou vytesané obrazce staré tisíce let. To, že se zachovaly, umožnil černý povlak na kameni (desert varnish), který vzniká velmi, velmi pomalu koncentrací vodních minerálů a působením bakterií. Je tvrdší než pískovec pod ním a je velmi těžké do něj cokoli vytesat i s pomocí kovových nástrojů. Původní obyvatelé měli k dispozici jen tvrdší kámen, patrně vápenec, kterým vytvářeli překvapivě detailní obrazce. Vtesání i jednoduchého obrazce trvá dlouhé hodiny, takže není pochyb, že cokoli se rozhodli tehdejší lidé zvěčnit v kameni, pro ně mělo jistý význam. Někdy jsou obrazce vrstvené na sobě, jak byly postupně překrývány pouštním sedimentem. Například zde je obrazec “srdíček” uprostřed tmavší a je nejspíš o staletí, ne-li tisíciletí starší než světlejší petroglyfy:

02

Červený písek. Pískovec je velmi měkký kámen a snadno se drolí. Vítr jej narušuje a voda odnáší – tak vznikají známé kaňony.

03

Jeden z petroglyfů zobrazující jelena – ten se zde nevyskytuje, ale kdysi bylo možné v nedalekých oblastech spatřit jelena wapiti (elk) a pravděpodobně se jedná právě o toto zvíře:

04

Jiné obrazce znázorňují antropomorfní zvířecí bytosti nebo lidi držící se za ruce s podivnými humanoidními tvory – těžko říct, jak toto vyložit. Nikdo neví. Existují různé hypotézy od šamanských masek, přes uctívané duchy až po mimozemšťany…

Pískovcové útvary dokáží zadržet vodu i na dlouhé měsíce a poskytnout tak zdroj pro zvířata a rostliny. Zde je jedna z menších nádrží na dešťovou vodu, nejspíš už přes měsíc starou – bez filtrační lahve byste z ní rozhodně pít neměli:

05

Nejzábavnější je zkoumání pískovcových útvarů. Některé jsou vymleté tak, že tvoří parádní prolézačky. Kámen je dost drsný, takže se dá bez problémů šplhat i desítky metrů vysoko, jen je potřeba dát pozor na všudypřítomný písek.

06

Fire Canyon – jeden z kaňonů v parku:

07

08

White Domes Trail – kámen je různě barevný podle toho zda v něm převažuje oxid železitý nebo hořčík:

09

10

Pár dalších záběrů – mám desítky fotek a všechny se mi líbí – těžko vybrat ty nejhezčí. Na vlastní oči byly některé pohledy doslova dechberoucí.

11

12

13

14

15

16

17

18

Zkamenělý strom – tento pamatuje ještě éru plazů a dinosaury – je starý před 150 000 000 let:

19

Na druhý den se vyčasilo, takže brzy podám report z ještě spektakulárnějšího parku Zion.

This entry was posted on Thursday, April 30th, 2015 at 07:58 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply