Las Vegas, The National Atomic Testing Museum, Nevada

Jako zastávku mezi San Diegem a San Franciscem jsem si zvolil Las Vegas. Sice se mi zpátky do pouště moc nechtělo, ale pro lákavý “The Strip” a nabízené národní parky jsem byl ochoten pár dní v Nevadě strávit.

01

Samotné Vegas je celkem normální město, když si odmyslíte aglomeraci kasín. Obšas se naskytne zajmavý architektonický kousek:

02

Fascinují mě “města ve městě”. Jedno takové byl North Premium Outlet Mal, což je obchoďák plný uliček a obchůdků s hadry. Nebo Luxor (viz titulní obrázek) je pyramida, která je narozdíl od většiny pyramid dutá a uvnitř – hádejte co – městečko:

03

Jedná se o kasíno hotel, pokoje jsou ve stěnách puramidy a výtahy patrně v hranách. Přízemí bylo narvané hracími automaty, od klasických slots až po sofitstikované popkulturní konzole typu “Walking Dead” nebo “Iron Man”. Všechny měly jedno společné – hru o peníze:

04

Suterén měl systém koridorů:

05

Obřadní síň. Jak poznamenal spolucestující Andy: “Lots of mistakes have been made here…”

06

Pohled na jižní konec Stripu. Vévodí mu MGM Grand. Trochu jsem koketoval s myšlenkou jít se podívat na Davida Copperfielda nebo Cirque de Soleil, ale nakonec jsem radši ušetřil dolary:

07

Kostky jsou vrženy (Craps):

08

The Strip:

09

10

11

12

Jeden večer jsem se odhodlal si myšku k notebooku a blok. A po dvou týdnech jsem tak konečně narazil na papírnictví:

13

Ten večer jsem si dobře pokecal s Couchsurfery na CS Meetupu v hospůdce Crown & Anchor British Pub. Většinou byli místní a studovali tu (patrně na UNLV). Pokoušel jsem se naverbovat tam nějaké další spolucestující, abychom s Kenem a Facundem ušetřili na benzín na cestě po parcích.

Jo a dal jsem si poprvé v Americe junkfood. Původně jsem chtěl jako první věc navštívit Mekáč a udělat si památeční selfie s nějakým obřím burgerem a ještě větší Xtra Large Coca Colou, ale pak jsem si vzpomněl, že jsem si slíbil, že do Mekáče už nevlezu. Neustále však na mě vyskakovala reklama na úžasné pálivé hranolky od Wendy’s. Tak tady je srovnání reklamy a reality:

14

15

Nebyly vůbec pálivé, ale ta omáčka byla fajn. K tomu kelímek Dr. Peppera, kterého jsem nepil snad od svých patnácti. Příjemné.

Osvěžen jsem se vydal do místního muzea atomového testování. Vzal jsem to zkratkou přes kampus UNLV a co nevidím, částicový urychlovač. Že bych byl ozářen ještě předtím než se dostanu do muzea?

16

Jak víte, v Nevadě probíhaly testy atomových zbraní (zatím poslední proběhl v r. 2012). Zde je replika kanceláře nukleární střelnice z padesátých let:

17

Vzorek Trinititu, skleněné horniny vzniklé žárem exploze první atomové bomby v testu Trinity (Manhattan Project):

18

Genie – nukleární střela typu vzduch-vzduch:

19

Popkulturní předměty spjaté s atomových věkem:

20

Termonukleární bomba B61 s nastavitelnou silou do 340 kilotun, schopná zničit i njehlubší podzemní bunkry. Uzvednout se nedá, má přes tři metráky :)

21

Atomový projektil M455 použitý v dělostřelectvu:

22

Vstup do expozice podzemních jaderných testů (jak víte, vzdušné a podvodní testy byly zakázány mezinárodní úmluvou):

23

Rodinka v domácím bunkru:

24

Zařízení na měření výbuchu:

25

Jaderná hlavice v měřícím zařízení:

26

Reaktorový motor Phoebus – jeden z nejvýkonnějších raketových motorů, jaký byl kdy postaven. Výkon asi 5 GW, tah přes 133 000 kg při 80% výkonu. Projekt, ač úspěšný, byl zastaven, jeho vývojáři tvrdí že kdyby vývoj pokračoval, už jsme dnes dávno na Marsu:

27

Rozličné historické Geigerovy počítače:

28

Nějak se mi nedařilo změřit velké výkyvy – podle toho měřáku jsem víc radioaktivní než uranová ruda… už vím proč je mi ráno bylo tak blbě :D

29

Vodíková puma B-53 z padesátých let, to nejsilnější co americká armáda kdy měla. Původně měla sloužit na likvidaci podzemních bunkrů sovětského velení. Účinnost: 9 megatun, palivo: směs deuteria a lithia-6 + vysoce obohacený uran:

30

Malá zajímavost ze Sandia labs – tentokrát mírová aplikace. Tato klícka z jmených drátků obsahuje DT plyn a je podrobená obrovskému elektrickému proudu – ten ji okamžitě odpaří a elektrická energie, která z toho důvodu nemůže proudit se přemění na velmi silné magentické pole. Technicky se tento jev nazývá Z-pinch a spolu s inerciálním udržením a tokamaky je to jeden ze způsobů, jak uchovat plazmu na dost dlouho, aby se dala použít pro výrobu elektřiny:

31

Vegas nabízelo ještě pěkné muzeum gangsterů a četníků (The Mob Museum) a taky hratelnou sbírku dnes už starožitných automatů se šťoucháním do kuličky (pinball) a klasických konzolí. Bohužl už mi nevyšel čas, docela rád bych si zahrál staré dobré Space Invanders :) Bohužel je toho tolik k vidění a tak málo času…

This entry was posted on Monday, May 4th, 2015 at 02:22 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply