San Francisco, California

Posledním městem, které jsem na západním pobřeží navštívil, je kalifornské San Francisco. Musím říct, že má něco do sebe.

01

Přiletěl jsem do Oaklandu a k transportu do San Francisca jsem využil BART (Bay Area Rapid Transport) – kyvadlový vlak z letište na stanici Coliseum je plně automatický:

02

A ani v navazujícím vlaku jsem se nenudil:

Ve městě jsem se zorientoval poměrně rychle. Takovou hlavní dělící čarou je zde ulice Market St. Na jih od ní jsem našel  ubytování v srdci čtvrti SoMa, což je zkratka výmluvného názvu “South of Market”. Ze střechy domu jsem měl pěkný výhled na severní část města:

04

První dny jsem věnoval hlavně práci, což nebyl problém, protože v San  Franciscu je plno pracovních prostor k pronájmu od hodiny, na den i na měsíc. Máte tam k dispozici klidné prostředí, neomezený přísun kávy, čaje a internetu.

Z muzejí mě zaujalo akorát Cartoon Art Museum, kde jsem se pobavil nad některými moderními výtvory, například cyklus “Goodnight Darth Vader” nebo “Darth Vader and Friends”:

05

06

07

Jinak zde byly opravdové perly, komiksy mapující celé 20. století i kousky zachycující počátky tohoto žánru (komiks se zrodil v novinách jako vtipný způsob reakce na aktuální události).

Našel jsem tu i štít kapitána Ameriky:

08

Co se týká dopravy, tak nejstylovějším způsobem jsou ikonické cable cars, což jsou de facto těžkotonážní historické lanovkové soupravy, sloužící k překlenutí výškových rozdílů v severních částech města (např Pacific Heights):

11

Další možností je využít historické tramvaje:

12

13

A nebo si půjčit kolo…

14

Nakonec jsou tu trolejbusy a autobusy. Trolejbusy mají stejný zvuk jako ty brněnské – inu tyrystor jako tyrystor :)

15

Protože je rozloha San Francisca fyzicky omezená jeho polohou na poloostrově (a populačí už je čtvrté největší v Kalifornii a 14. největší v USA), město roste do výšky a to téměř strašidelným  tempem. Nemovitosti tu stojí jmění a velké finanční a technologické firmy si zde zakládají centra. Narazil jsem na známé firmy jako Microsoft, Yahoo, Atlassian… a zde je například centrum Mozilly:

16

…nebo kanceláře Airbnb. Společnost dala za tuto budovu 180 milionů dolarů a uvnitř vybudovala malé městečko – nyní je její cena kolem 250 milionů:

17

Vydal jsem se na výlet autem se svou hostitelkou Michelle. A tady už je slavný most Golden Gate:

18

Přejezd mostu:

A druhý břeh:

19

Na druhé straně jsme se vydali do milionářského (miliardářského?) městečka Sausalito, které leží těsně na okraji rekreační oblasti Golden Gate. Michelle si toto místo kdysi zamilovala a chce tu žít – ale málokdo na to má:

20

21

Vrátili jsme se do města a zamířili na Twin Peaks. Odtud je krásný výhled na San Francisco z jihu:

22

…nesmí chybět panorama:

23

Čtvrť Castro vyhlášená gay komunitou (viz duhová vlajka):

24

Lombard street vinoucí se z kopečka jako had:

25

Takhle vypadalo sjíždění ulice:

Pohled z Lombard Street:

26

A v dalším směru je v dálce patrný ostrov Alcatraz:

27

Typický výjev ze severního San Francisca – kopcovitý terén a cable cars:

28

Poslední tři dny trávím na hostelu Green Tortoise v severní části města. Nelze přehlédnout dominantu ze sedmdesátých let – Transamerica Pyramid:

29

Chinatown – zašel jsem si tu na výbornou masáž a čínský nudle:

30

30_2

Ve městě je ještě japonská čtvrť, která je trochu menší – jestli se sem v budoucnu dostanu, tak navšítím určitě i tu.

Zcela na východě města narazíte na Ocean Beach:

31

32

33

Voda byla až bolestivě ledová, takže na nějaké plavání se nedá pomýšlet (nemáte-li v lásce extrémní otužování). Nicméně jsem si smočil nohy – bylo to takové symbolické rozloučení s pacifikem.

34

Cestu zpátky do centra jsem si naplánoval přes skoro pět kilometrů dlouhý Golden Gate Park. Na plážové straně jeden ze dvou holandských větrných mlýnů:

35

V parku mě vítala četná fauna, kromě vodního ptactva také spousta veverek:

36

Výběh s bizony bych tu fakt nečekal:

37

Jeden z vodopádů v parku:

38

Spreckels Lake:

39

40

De Young Museum:

41

42

Academy of Sciences:

43

Conservatory of Flowers:

44

Park samozřejmě nabízel mnohem, mnohem víc – například japonskou čajovou zahradu, která akorát zavřela, když jsem přišel (sakra!!), botanickou zahradu, arboretum, stadion, jezírka…

Rozhodně je ještě co poznávat. V San Franciscu se neustále konají nějaké technologické konference, od malých až po takové jako Microsoft Build nebo Game Developers Conference. Tak myslím, že až tu bude něco pro mé podnikání relevantního, učitě se tu zas ocitnu…

This entry was posted on Saturday, May 9th, 2015 at 08:50 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply