Detroit, Michigan

Vlakem Amtraku 350 Wolverine jsem se pohodlně dostal až do Detroitu. Přivítalo mě předměstí s rozbombardovanou silnicí, takže bylo těžké najít zastávku busu – obával jsem se, že tento mi ujel, ale šlo jen o obvyklé patnáctiminutové zpoždění :-)

01

Můj hotel jsem nalezl přímo v oblasti Detroit Riverfront Conservancy, bolíbené hlavně běžci, cyklisty a rybáři. Nábřeží je úplně zrekonstruované a dá se po něm dojít až k Renaissance Center (viz titulní obrázek).

Nicméně samotné město a hlavně předměstské části dávají znát, že “Motown”, toto město zašlé slávy amerického automobilového průmyslu, má za sebou několik dekád krize, jež vyvrcholily v historicky největší městský bankrot v dějinách USA, dobrých 13 miliard dolarů. Spousta budov zůstala opuštěných, rozpadajících se nebo na prodej. Domy zde lze koupit už od jednoho dolaru. V ranní husté mlze to tu působilo skutečně jak v nějakém městě duchů:

02

03

Přes řeku je vidět kanadský Windsor. Samotná řeka Detroit tvoří přirozenou hranici mezi Michiganem a Ontariem:

04

05

Pohled směrem k městu z jednoho z parků na nábřeží:

06

Mrakodrapy se blíží:

07

Tohle už je těsně před centrem města – nábřeží je krásně zrekonstruované:

08

09

Renaissance Center:

10

V dálce je vidět Ambassador Bridge spoující Kanadu a USA. Je to jedna z možností, jak přejet hranici. Druhou možností je tunel. V obou případech potřebujete auto, doklady a pár dolarů na poplatek:

11

Budova federálního soudu:

12

V rámci centra je možné se přesouvat tímto vláčkem (Detroit People Mover):

13

Grand Circus Park:

14

Baseballový stadion Comerica Park – zde hrají Detroit Tigers:

15

V centru města často lákají na pracovní příležitosti:

16

Centrum působilo příjemně, mnoho historických budov prošlo renovací, ale bída je znát. Třetinová nezaměstnanost a demografická nevyrovnanost způsobená odchodem bílých, jsou znát.

17

Ve městě jsem se setkal se svým zákazníkem Austinem a jeho přítelkyní. Zajeli jsme na ostrůvek Belle Isle, který leží na řece Detroit (a patří ještě k USA). Odtud je to do Kanady opravdu co by kamenem dohodil:

18

Pláž na Belle Isle:

19

Půlka ostrůvku byla bohužel zavřená kvůli nějaké (pitomé) Grad Prix, ale dostali jsme se do muzea velkých jezer (dokumentující zejména obchodní trasy, komodity, geologii a podobné). Zde jsou například Fresnelovy čočky třetího a čtvrtého řádu (čím vyšší řád, tím menší) – používají se v majácích pro efektivní  usměrnění světelných paprsků – díky nim jsou majáky vidět na kilometry daleko:

20

21

22

Tady ještě jedna na molu s Austinem a Cathy:

23

This entry was posted on Tuesday, May 19th, 2015 at 13:30 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply