Philadelphia, Pennsylvania

Do “Philly” jsem dorazil akorát na Memorial Day, ze kterého udělalo město celý víkend plný aktivit. Na jednu stranu to znamenalo zajímavější atrakce, na druhou pak zástupy lidí, jak zahraničních turistů, tak amerických rodin. Naštěstí se to týkalo jen nejvýznamnějších míst, jako například JFK Plaza (a.k.a. “Love Park”) se svým slavným popartovým výtvorem:

01

Přebýval jsem v jižním části tohoto města “bratrské lásky” (název Philadeplhia je složen z řeckých slov philia – láska a adelphos – bratr), které působilo celkem příjemně, až na občasné grafitti a místy poházené odpadky. Jinak klasický rozhlehlý systém pravoúhlých ulic:

02

03

04

Tento víkend se konal bleší trh (flea market, tento ovšem nazvaný “Franklin Flea”, protože co by to bylo za pořádnou filadelfskou akci, kdyby nezmínili Benjamina Franklina) – kromě jídla a pár nerozbalených figurek členů skupiny Beatles mě tam ale nic moc nezaujalo:

05

Ben Franklin Bridge, který spojuje města Filadelfie a Cherry Hill v New Jersey – řeka tvoří hranici mezi státy:

06

Liberty Hall a Liberty Bell, symbol americké nezávislosti – zde se zrodila ústava:

07

Cesta po Market Street k městské radnici:

08

City Hall – svého času nejvyšší obytná budova na světě:

09

Kousek od City Hall se nachází JFK Park:

10

Benjamin Franklin Parkway s vlajkami 90 států, které mají významné zastoupení v počtu obyvatel města:

11

Je tu i Česká republika :-)

12

Franklin Institute Science Museum:

13

14

Benjamin Franklin v nadživotní velikosti – jeden z “otců zakladatelů” a také osobnost, která se velmi zasloužila o rozvoj města Filadelfie (proto je tu taky podle něj pojmenována každá druhá památka):

15

Pohled do centra z B. Franklin Pkwy:

16

Na konci bulváru se tyčí majestátní Museum of Arts, jedno z největších muzejí ve spojených státech. Mimochodem, jeho schody možná znáte z filmu Rocky :-) Kovová socha tohoto fiktivního boxera je dokonce k nalezení opodál.

17

Pohled na město od muzea:

18

Protože je federální svátek padlých vojáků, někteří to vzali vážně a zahráli si na vojáky – tato skupinka slezla výše zmíněné schody po čtyřech a nazad a teď jim seržant poroučí, aby se hezky posadili do fontány. Krátce po tomto obrázku už všichni svorně seděli ve studené vodě, i když nevypadali zrovna nadšeně:

19

Snad každé větší město má svou čínskou čtvrť – Chinatown:

20

Nakonec jsem se po půldenní návštěvě centra svezl místním metrem:

21

22

23Zítra ráno zamířím autobusovou linkou společnosti Greyhound do posledního státu a posledního města mé cesty, Velkého jablka.

This entry was posted on Monday, May 25th, 2015 at 00:14 and is filed under Cestování. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply